Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin

  

PROJE HAKKINDA

Proje HakkındaGaziantep Mutfağı Tanıtım FilmiGüneşin ve Ateşin TadıProje Etkinlik Fotoğrafları

Proje Hakkında

Proje Adı: Gastronomi Dünyası’nın Gaziantep Mutfağını Keşfi

Proje Sahibi : Gaziantep Ticaret Odası

Ortaklar : Gaziantep İl Özel İdaresi , Mutfak Dostları Derneği

Proje Süresi : 1 yıl

Projenin Amacı :  Gaziantep Mutfağını tanıtmak ve Gaziantep’te alternatif bir turizm modeli olan gastronomi turizmini geliştirmek.

 

Proje Faaliyetleri : Gastronomi kültürü açısından önemli bir yere sahip olan Gaziantep mutfağını tüm dünyaya tanıtmak ve Gaziantep’in zengin mutfak kültürü ile birlikte turizmde bir destinasyon merkezi olmasına katkıda bulunabilmek için proje kapsamında çeşitli ulusal ve uluslararası faaliyet gerçekleştirilmiş ve gerçekleştirilmeye devam edilmektedir.

Proje faaliyetleri çerçevesinde;

-          Gaziantep Ticaret Odası tarafından hazırlanan “Güneşin ve Ateşin Tadı: Gaziantep Mutfağı” isimli kitabın İngilizcesi hazırlanmıştır.

 

-           Kitapta yer alan tarifler eşliğinde Gaziantep mutfağını tanıtan İngilizce – Türkçe 12 dakikalık bir tanıtım filmi çekilmiştir.

 

-          Gaziantep mutfağını her yönüyle tanıtan, kitap ve filimin de yer aldığı web sitesi hazırlanarak daha geniş kitlelere ulaşılmıştır. (www.gaziantepmutfagi.org)

 

Proje kapsamında ayrıca mutfağımız dünyanın en saygın uluslararası gastronomi organizasyonlarında da yer almıştır.

 

Oxford mercan kırmızısı biberler, efsunlu mor patlıcanlar ile tanıştı…

6-8 Temmuz 2012 tarihlerinde Londra’da gerçekleşen  “Oxford Symposium on Food & Cookery” sempozyumunda dolmalarımız ve sarmalarımız tanıtıldı.

Gaziantep Mutfağı, her yıl dünyanın farklı bölgelerinden gazeteci, bilim adamı, gurmeler, yemek yazarları, sosyolog ve şefleri bir araya getiren ve bildirilerin sunulduğu etkinlikte kitabımız, filmimiz ve en önemlisi güneşten ve ateşten tadını alan yöresel yemeklerimiz ile birlikte tanıtıldı.

Sempozyumun bu yılki teması doldurulup sarılarak yapılabilen her türlü lezzeti ifade eden “Dolmalar ve Sarmalar” olduğundan, yemek kitabının yanı sıra belirlenen temaya yönelik 700 adet özel bir kitapçık hazırlandı. Hazırlanan kitapçıkta Gaziantep’in yöresel tatlarının içerisinde doldurma ve sarma yöntemi ile yapılan her türlü yemek çeşidine yer verildi.

 

Oxford Sempozyumu’nda uzmanlarımız tarafından bildiri sunuldu ve organizasyonun en önemsenen günü olan 7 Temmuz gecesi Gala Yemeği, Projemiz kapsamında düzenlenerek, dünyaca ünlü yaklaşık 300 gurme, yemek yazarı ve basın mensuplarına Gaziantep yemekleri tattırıldı.

 

Torino’ya bir tutam Antep lezzeti sunacağız…

Diğer uluslar arası organizasyon ise “Torino - Salone Internazionale del Gusto - Terra Madre”. 

25-29 Ekim 2012 tarihlerinde gerçekleşecek fuarda kiralanacak standda hem yemek kitabı ve Gaziantep mutfağına ait yöresel ürünler yer alacak, hem de yöresel ürünleri tadım imkanı sağlanacaktır. Bu Fuara da dünyanın 160 ülkesinden binlerce gurme, yemek yazarı, gazeteci ve mutfak gönüllüleri katılacak. 

 

Mutfağımızın kokusu İstanbul’da tütecek…

Ve ulusal tanıtım için 12 Ekim'de İstanbul’da olacağız.

İstanbul’da organize edeceğimiz lezzet toplantısında yok olmaya yüz tutmuş Gaziantep yemekleri ile Gaziantep mutfağı ve yemek kitabı ulusal basının, Türk gurmelerin, yemek yazarlarının, turizm alanında faaliyet gösteren sivil toplum temsilcilerinin yer aldığı geniş yelpazede bir katılımcı portföyüne tanıtımı gerçekleştirilecek.

 

Proje Hedefleri :

Tüm bu faaliyetler neticesinde;

-          Gaziantep’te alternatif bir turizm modeli olan Gastronomi turizminin geliştirilmesi ve bunun sonucunda bölge turizminin çeşitlendirilmesi,

-          Gaziantep’in Gastronomi turizmi anlamında bir marka değeri taşıması itibariyle ilin bu anlamda sahip olduğu değerin markalaştırılmasının sağlanması,

-          Gastronomi turizmi amacıyla Gaziantep’e gelen ziyaretçi sayısıyla birlikte ildeki geceleme sayısının arttırılarak turizm sektörünün Gaziantep iline ve içinde bulunduğu bölgeye sağladığı katma değerin artırılması ve bölgenin turistik cazibe merkezi haline getirilmesine katkıda bulunmak hedeflenmektedir.

Content of this publication, prepared within the context of 2011 Tourism Financial Support Programme of Silk Road Development Agency, does not reflect the views of Silk Road Development Agency and/or TR Ministry of Development. The sole responsibility of such content belongs to Gaziantep Chamber of Commerce.
Gaziantep Chamber of Commmerce Silkroad Development Agency Mutfak Dostları Derneği Gaziantep İl Özel İdaresi Rebuplic Of Turkey Ministriy of Development