Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin

  

PROJE HAKKINDA

Proje HakkındaGaziantep Mutfağı Tanıtım FilmiGüneşin ve Ateşin TadıProje Etkinlik Fotoğrafları

Güneşin ve Ateşin Tadı

 

 

Sizleri soframıza buyur ediyoruz…

 

Öz çorba, yuvarlama, ekşili ufak köfte…

Her Anteplinin kalbini özlemle dolduracak yemekler. 


Ayvalı taraklık, kebe kebabı, çiğdem aşı, çağlalı pilav…

Her yemek meraklısının merakını çekecek Antep tatları. 


Gaziantep kentini yansıtan görsel zenginlikte

bir yemek kitabı ile sizleri soframıza buyur ediyoruz…

 


Gaziantep Ticaret Odası Neden bir yemek kitabı hazırladı?


Hedefimiz Gaziantep Mutfağı’nı tanıtmak ve Gaziantep’te alternatif bir turizm modeli olan Gastronomi turizmini geliştirmek…

GTO Başkanı Mehmet Aslan : “Gaziantep Ticaret Odası olarak, yöremizin kökü maziye dayanan özelliklerini geleceğe, daha da zenginleştirerek taşımak üzere her alanda çalışmalar ve projeler yürütmekteyiz. Bunların en kapsamlılarından birisi ve elbette her anlamda en doyurucusu da Gaziantep Mutfağı’nı kurumsallaştırma hedefimizdir.”

Gaziantep Ticaret Odası olarak, 2010 yılı Şubat ayında Gaziantep mutfağını tanıtmak ve gelecek nesillere taşımak yani Başkan Mehmet Aslan’ın da dediği gibi Gaziantep Mutfağı’nı kurumsallaştırmak amacıyla bir yemek kitabı yapmaya karar verdik. 

Çünkü Gaziantep Mutfağı insanlık tarihinin en eski medeniyetlerine ev sahipliği yapan tarihsel birikimi ve coğrafi konumunun sağladığı ürün çeşitliliği sayesinde farklı lezzetleri barındıran eşsiz bir mutfak kültürüne sahip. 

Çünkü Gaziantep Mutfağı tam 291 özgün yemek çeşidi ile Türkiye’nin en zengin mutfağı olarak tespit edilmiştir. 

Çünkü Gaziantep’te yemek yapmak sanattır. 

Ve bu topraklarda yetişen malzemelerin hünerli ellerde şekillenmesi ile oluşan olağanüstü tatların izini sürmek ise eşsiz bir deneyimdir.

Bu deneyimi herkesle paylaşmak, nesilden nesile taşımak ve bu kültürel hazinemizi gastronomi turizmi aracılığıyla katma değere dönüştürebilmek için hazırladık “güneşin ve ateşin tadı” isimli kitabı.

 

Neden güneşin ve ateşin tadı? 

Gaziantep mutfağı gücünü topraktan alır. Güneşin sıcağı ile olgunlaşan yerel ürünler ateşin korunda pişerken demlenir, lezzetler derinleşir. İster fırında nar gibi kızarsın, ister ocakta ağır ağır pişsin, ister mangal ateşinin alazını alsın, bütün yemekler güneşin ve ateşin tadını taşır.

 

Kitap nasıl hazırlandı? 

Bu kitap Gaziantep misafirperverliği ile hazırlandı. Kimi çizim yapılmasına, kimi fotoğraf çekimine izin verdi. Kimi işletmesinin kapılarını açtı, kimi mutfağına buyur etti. Yemekleri yaparken lezzetler kadar, bilgiler de paylaşıldı. 

Bu kitabı oluşturmak için sıra dışı bir yol izledik ve tam bir ekip çalışması gerçekleştirdik. 

Önce her biri yemek konusunda araştırmaları ve kitapları olan Gaziantep’li araştırmacılardan bir komisyon oluşturduk. 

Akten Köylüoğlu, Sermin Ocak, Özden Özsabuncuoğlu, Gonca Tokuz ve Ragıp Güzelbey… 

Doğma büyüme Gaziantepli ve halen Gaziantep’te yaşayan bu beş değerli yemek ustası araştırmacı Güneşin ve Ateşin Tadı için bir araya geldi. 

Onlara Gaziantep Ticaret Odası Kültür ve Turizm Komisyonu üyeleri de destek verdi. 

Yaklaşık bir yıl süren titiz bir çalışmanın sonucunda Antep mutfağını temsil eden yaşayan ve kaybolmakta olan 163 tarif seçildi. 

Sıra bu özel tatların kitaplaştırılmasına geldiğinde yemek yazarı ve araştırmacısı Aylin Öney Tan ve ekibi ile çalışmaya başladık. Ekipte Suzan Aral illustrasyon ve kitap tasarımını, Tuba Şatana fotoğraf çekimlerini üstlendi. 

Kitaptaki tüm metinler editör Aylin Öney Tan tarafından kaleme alındı. Komisyon üyelerinin daha önce basılmış olan yemek kitaplarındaki tarifler ve bilgilerle karşılaştırıldı, ek bilgiler derlendi, diğer kaynaklar araştırıldı. 

Bütün bu çalışmaların ışığında tarifler tek bir formata oturtuldu, tariflerin başlarına editörün araştırmaları ve izlenimleriyle ek metinler yazıldı, notlar düşüldü. 

Toplanan tariflere destek olarak Genel Bilgiler, Malzemeler, Eşlikçiler, Sözlük, Kaynakça ve Dizin bölümleri oluşturuldu. Görsel malzeme seçimi ve tasarım aşamalarında metin ile uyum gözetilerek her bir sayfa ayrı ayrı tasarlandı. 

Ve ortak, titiz bir çalışmanın sonucunda kitap son şeklini aldı, Yapı Kredi Yayınları tarafından basılarak meraklısı için raflardaki yerini aldı. 

 

Tarihi süreçte sayısız tatlar biriktiren Gaziantep, lezzet sırlarına ortak olmak isteyenleri bereketli sofrasına buyur ediyor.

Büyülü coğrafyasında geçmişin geleceğe mirasını paylaşmak için...

Content of this publication, prepared within the context of 2011 Tourism Financial Support Programme of Silk Road Development Agency, does not reflect the views of Silk Road Development Agency and/or TR Ministry of Development. The sole responsibility of such content belongs to Gaziantep Chamber of Commerce.
Gaziantep Chamber of Commmerce Silkroad Development Agency Mutfak Dostları Derneği Gaziantep İl Özel İdaresi Rebuplic Of Turkey Ministriy of Development